عنوان

طرح آمارگیری از ویژگی‌های مسکن روستایی در خراسان جنوبی اجرا می‌شود‌

متن

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی  مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان خراسان‌جنوبی گفت: طرح آمارگیری از ویژگی‌های مسکن روستایی از ۲۰ مهر در خراسان جنوبی آغاز می‌شود. مهندس آسمانی مقدم اظهار داشت: اجرای طرح آمارگیری از ویژگی‌های مسکن روستایی گامی مهم در جهت بهبود وضعیت مسکن روستائیان است و از 20 مهر تا 20 آبان سال جاری اجرا می‌شود.

وی افزود: چهارمین دوره طرح آمارگیری از ویژگی‌های مسکن روستائی در سطح روستاهای استان خراسان جنوبی اجرا می‌شود، مهندس آسمانی مقدم در ادامه تصریح کرد: جمع‌آوری اطلاعات دقیق در زمینه امکانات عمومی، امکانات عمرانی، ویژگی‌های سکونتی و بهداشتی،معیشتی ، برنامه‌ریزی جهت پیشبرد طرح جامع بهسازی و نوسازی مسکن روستایی، بهبود و ساماندهی امکانات رفاهی و معیشت روستانشینان، برنامه ریزی دقیق دستگاه‌های اجرایی جهت توسعه و عمران مناطق روستایی و ... از اهداف این طرح است..

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان خراسان جنوبی با اشاره به اینکه طرح آمارگیری از ویژگی‌های مسکن روستایی 20 مهر لغایت 20 آبان ماه سال جاری همزمان با سراسر کشور در استان خراسان جنوبی هم اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: این طرح توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور و با همکاری مرکز آمار ایران برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه در این طرح در 11 شهرستان شامل  281 روستا و 5832 واحد مسکونی مورد آمارگیری و مطالعه قرار خواهند گرفت، اضافه کرد: با مشارکت روستائیان و جمع‌آوری اطلاعات دقیق و صحیح در این طرح می‌توان در تهیه و اجرای طرح‌های جامع بهسازی مسکن، توسعه اصولی و پایدار روستاها و برنامه‌ریزی‌ها هدفمند و موثر عمل نمود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان خراسان جنوبی در ادامه تاکید کرد: اصحاب رسانه نقش مهمی در راستای اطلاع رسانی این موضوع و مشارکت حداکثری اهالی روستا در اجرای این طرح دارند و می‌توانند با تعامل بیشتر با این نهاد ، قدم‌های موثری در اجرای هر چه بهتر این طرح در سطح استان داشته باشند.

مهندس آسمانی مقدم با بیان اینکه این روستا‌ها براساس آمارسرشماری نفوس و مسکن سال 97 انتخاب شده‌اند خاطرنشان کرد: 281 روستای  شهرستانهای‌  بیرجند ، قاین ، نهبندان ، درمیان ، خوسف ،زیرکوه ، فردوس ، سرایان ، طبس ، بشرویه و سربیشه توسط 15 گروه آمارگیری ظرف مدت یک ماه بصورت میدانی و براساس تکمیل فرمهای آماری مورد ارزیابی و آمارگیری قرار خواهند گرفت.

وی هدف دیگر این طرح را شناسایی تغییرات ایجاد شده در واحد‌های مسکونی بهسازی شده و شناخت عمومی روستا و واحد‌های مسکونی روستایی بیان کرد و گفت: با مشارکت مهندسین عضو نظام فنی مهندسی روستایی در اجرای این طرح، این نیروها با مراجعه به روستاهای هدف در تمامی شهرستان‌های استان خراسان جنوبی نسبت به جمع آوری اطلاعات و تکمیل فرم‌های مخصوص اقدام میکنند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی افزود: در قالب این طرح اطلاعات مالکانه و فنی واحدهای مسکونی نظیر مساحت، عمر ساختمان، تعداد طبقات، نوع مصالح ساختمانی، جهت ساختمان و ... جمع آوری می‌شود.

آسمانی مقدم گفت: این طرح از سال 82 هر 5 سال یکبار توسط بنیاد مسکن و با همکاری مرکز آمار ایران اجرا می‌شود و از ویژگی‌های منازل مسکونی روستایی در روستاهای منتخب آمارهای لازم اخذ می‌شود.

تاریخ خبر

1397/07/02

عکس

https://skh.bonyadmaskan.ir/picofnews/%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C.jpg